Загадковий та найбільш дискусійний вітамін, який необхідний кожному!
Так багато написано на цю тему, опубліковано безліч спірних статтей. Можливо Ви вже прочитали дещо і сформували для себе певне уявлення. Однак, ми вирішили ще раз коротко викласти наші висновки, обґрунтовані достовірними джерелами доказової медицини та власним досвідом.
Міф про те, що В12 можна отримати тільки через продукти тваринного походження давно розвіяний. Вперше цей вітамін був описаний в 1948 році, пройшовши ряд досліджень. Було доведено, що він утворюється виключно бактеріями. Ці бактерії населяють кишечник, як людей так і тварин, а також перебувають в грунті та на рослинах. Механізм дії даного вітаміну, його дефіцити та методи діагностики роглянемо нижче.
А зараз хочемо поділитись переконанням, що в природі все гармонійно і продумано до найменших дрібниць! Нам була дарована багата земля, плодючий грунт в якому живуть бактерії. А отже, рослини вирощені на такій землі багаті вітамінами, в тому числі і В12.

Що маємо зараз?
Сучасна агрономія почала використовувати хімічні добрива і пестициди, тим самим знищувати всі мікроорганізми. Також люди більше часу проводять в закритих приміщеннях, максимально підвищюють рівень гігієни тіла і продуктів харчування, вимиваючи при цьому всі бактерії з поверхонь. Нам природньо жити в балансі з дарами землі, вживати натуральні продукти, а також дикі рослини і їх плоди разом з тими мікроорганізмами, що їх населяють.Більше 60 років експериментів показали, що тільки збагачена органічна їжа і харчові добавки у вигляді органічних суперфудів, а не синтетично виведені БАДи, являються надійним джерелом вітаміну В12.
В12 – це один з вітамінів групи В. Він містить Кобальт і тому відомий як кобаламін. В залежності від хімічної структури, вітамін В12 може існувати в різних формах. Найбільш поширеною формою являється ціанокобаламін, отриманий при хімічній очистці вітаміна ціанідами. Також існує гідроксикобаламін і два кофермента – метилкобаламін і аденозилкобаламін.
Вітамін В12 синтезується виключно мікроорганізмами. Серед мікроорганізмів головна роль належить: бактеріям, актиноміцетам та синьо-зеленим водоростям (наприклад, Спіруліні). Останні є основним джерелом значного накопичення В12 в тілі молюсків, риб та різних видів водних тварин. У більшості травоїдних ссавців, включно корів та овець, вітамін В12 синтезується кишковими бактеріями і там всмоктується організмом.

Що відбувається з вітаміном В12 в організмі людини?
Всмоктування кобаламіну відбувається в тонкій кишці. Для цього необхідний так званий внутрішній фактор Кастла, що утворюється в обкладкових клітинах шлунка. За своєю природою він являє собою глікопротеїн, який має здатність вибірково зв’язуватись з вітаміном В12. Комплекс «вітамін В12-внутрішній фактор» заноситься в тонкий кишечник, тут відбувається приєднання його до специфічних рецепторів мембран ентероцитів, перенесення через мембрану і всмоктування. Частково він синтезується мікрофлорою кишечника за умов надходження з їжею Кобальту. Добова потреба у вітаміні В12 для дорослої людини складає 2,5-5 мкг.
Значення вітаміну В12 для організму:
- Входить до складу різних ферментів, необхідних для синтезу ДНК при поділі клітин, тобто для росту тканин. Особливо це важливо для дітей, підлітків та вагітних жінок, а також для кісткового мозку, порожнини рота, язика і шлунково-кишкового тракту всіх людей, так як ці органи часто і регулярно оновлюються;
- Підтримка здоров’я нервової системи. Нервові волокна людини оточені ізолюючою жировою оболонкою, яка містить складний білок Мієлін. В12 необхідний для перетворення пропіонової і метилмалонової кислот в янтарну, яка входить до складу ліпідної частини Мієліна. Довготривалий дефіцит В12 може привести до дегенерації нервових волокон і незворотніх змін;
- Бере участь у трансформації гомоцистеїна у метіонін. Останній являється донором метильних груп, які беруть участь у синтезі ліпотропного фактора (холіна), ацетилхоліна, які необхідні для нормального функціонування мязевої тканини;
- Необхідний для функціонування кісткового мозку, який відповідальний за утворення еритроцитів. При нестачі В12, кістковий мозок починає утворювати замість еритроцитів аномально великі клітини, які називаються мегалобластами, що веде до анемії (малокрів’я).
Можливі причини дефіциту В12:
Недостатне живлення. Необхідно пам’ятати про фізіологічну підвищену потребу в вітаміні під час вагітності і при гіпертиреозі. При вживанні алкоголю збільшується втрата В12, що також збільшує фізіологічну потребу.
Недостатнє всмоктування. Всмоктування В12 відбувається в тонкому кишечнику і для нормального його протікання необхідно виконати ряд умов:
- Внутрішній фактор всмоктування;
- Нормальна кислотність шлункового соку;
- Вільний кальцій;
- Травні ферменти, руйнуючі В12-білкові зв’язки;
- Здоровя кишечника.
Причиною відсутності внутрішнього фактору є спадкові, автоімунні захворювання та вікові зміни (від 45 років). Низька кислотність шлункового соку і нестача ферментів викликані перенесеними операціями шлунка, атрофією або запаленням шлунка, зараженням Helicobacter pylori або анаеробними бактеріями. До нестачі вільного кальцію веде запалення підшлункової залози та прийом медичних препаратів, які зв’язують вільний кальцій в кишечнику.
Деякі лікувальні засоби можуть подавляти всмоктування вітаміну В12. Наприклад, колхіцин, неоміцин, етиловий спирт, метформін, хлорид калія, бігуанідовий ряд засобів, вітамін С.

Результат дефіциту В12:
Важливо знати кожному, що дефіцит В12 проявляється в гострій та прихованій формах. Більшість людей вживають достатньо В12, щоб запобігти гострої форми дефіцита, однак недостатньої, щоб уникнути приховану.
Гострий дефіцит викликає анемію, пошкодження нервової системи, порушення травлення. Результатом може бути:
- Постійна втома;
- Зупинка менструацій;
- Відсутність апетиту;
- Макроцитарна анемія;
- Нудота;
- Оніміння та поколювання в кистях і стопах;
- Підвищенна нервозність;
- Діарея;
- Депресія;
- Схильність до частих респіраторних захворювань;
- Зниження больової чутливості;
- Безпліддя;
- Запалення язика;
- Порушення координації;
- Порушення зору та слуху.

Прихований дефіцит немає виражених клінічних симптомів. Та безліч досліджень довели, що він слугує причиною розвитку серцево-судинних захворювань та порушення протікання вагітності і в період лактації.
Також важливо знати, що термічна обробка їжі руйнує В12, який знаходиться в натуральних продуктах. Організм постійно втрачає невелику кількість В12. Якщо вживати В12 в кількостях, перевищуючих втрати, цей вітамін накопичується в печінці людини. Тому у багатьох людей при відмові вживання продуктів тваринного походження в печінці наявна накоплена кількість В12, якої вистачає для запобігання гострого дефіциту. Тим не менше, накопичені запаси не в змозі попередити прихований дефіцит В12, який проявляється в підвищеному рівні гомоцистеїну в крові. Тому кожній людині варто переконатись, що їх організм отримує достатню кількість вітаміну В12.
Як дізнатись чи організм отримує достатньо B12?
Тестування рівня В12 в крові являється ненадійним, так як аналіз показує наявність всіх форм В12 в тому числі неактивних;
Загальний аналіз крові також ненайкращий спосіб, оскільки вживання високих доз фолієвої кислоти подавляє симптоми анемії, які лікар намагатиметься виявити під час цього аналізу;
Тестування рівня гомоцистеїну в крові являється надійним методом. Нормальний рівень при цьому складає не більше 10 ммоль/літер;
Тестування рівня метилмалонової кислоти (ММА) є найбільш точним. Якщо ММА в сечі знаходиться в нормальних межах (не більше 370 нмоль/літр і не більше 4 мг/мг креатиніна відповідно), то організм в достаній кількості забезпечений вітаміном В12.

Зверніть увагу:
- Якщо у Вас немає можливості жити в чистій місцевості біля природи;
- Якщо у Вас немає цілодобового доступу до 100% органічних продуктів харчування;
- Якщо Ви працюєте в закритому приміщенні, рідко буваєте на свіжому повітрі і сонці;
- Якщо у Вас хронічний стрес;
- Якщо у Вас слабкий імунітет;
- Якщо Вам за 45 років, то Вам необхідно приймати додаткове джерело вітаміна В12.
Ми повинні памятати, що симптоми часто проявляються на останніх стадіях дефіциту вітамінів. Так як ми не можемо відчути розвиток ракових клітин, накопичення холестеринових бляшок в судинах, так само, ми не можемо відразу відчути нестачу В12. Якщо Ви вагітні, обовязково перевірте рівень В12, це кращий спосіб бути спокіним і впевненим в своєму здоровї.

Приймати штучно синтезований вітамін В12 – є всього навсього необхідністю, яку людина сама створила для себе, через руйнування екосистеми і ланцюгів харчування. Але ми рекомендуємо простіші і природніші способи насичення організму вітамінами. Вітамін В12 в легкодоступній формі був виявлений в бананах, винограді та родзинках, женьшені, зеленій гірчиці, проростках, зернах соняшника, сливах, чорносливі, ферментованих продуктах, синьо-зелених водоростях, в тому числі Спіруліні. На поверхнях дикорослих рослин також є вітамін В12. Вживати вітаміни з природніх джерел є простим способом бути здоровим, зберегти і очистити нашу планету.
Вивчайте питання Вашого здоровя! А ми в цьому раді Вам допомогти та проконсультувати.